Stop powodzi – spotkania informacyjne z interesariuszami nt. aktualizacji PZRP

We wszystkich regionach wodnych prowadzone są w maju spotkania informacyjne dotyczące realizacji przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP). Tematem jest metodyka oraz zakres prac objętych opracowaniem. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spotkania odbywają się w formie telekonferencji.

Do udziału w spotkaniach organizowanych przez wykonawcę projektu wspólnie
z przedstawicielami Wód Polskich (przedstawiciele wydziałów RZGW, Zarządów Zlewni i osoby z Nadzorów Wodnych) zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele gmin, miast, urzędów marszałkowskich, urzędów wojewódzkich, w tym wydziałów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz Lasów Państwowych.

Spotkania, poza charakterem informacyjnym, mają za zadanie zaangażowanie właściwych jednostek w prace nad realizacją przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Część uczestników doskonale pamięta proces przygotowania planów z szeroko realizowanych sesji w ramach Zespołów Planistycznych Zlewni i Grup Planistycznych w I cyklu planistycznym (lata 2014-2015). Dla części interesariuszy są to jednak nowe informacje, dlatego niezwykle cenne jest właściwe i jednolite zrozumienie podejścia metodycznego i celu obecnie realizowanych prac. Przeciwdziałanie i umiejętność radzenia sobie ze zjawiskiem powodzi to kluczowe kwestie z punktu widzenia życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Jednym z dokumentów strategicznych, który ma służyć ograniczeniu potencjalnych negatywnych skutków powodzi, są obecnie aktualizowane Plany zarządzania ryzykiem powodziowym,. Obowiązek realizacji  planów wynika z art. 14. ust.
3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim (Dz. Urz. UE
L 288 z 06.11.2007) i art. 173 ust. 19 ustawy Prawo wodne.


Font Resize