Stop powodzi! Ponad 4 tys. podmiotów w ankietyzacji!

Do ponad 4 tys. podmiotów kierowana jest ankieta przygotowana przez Wody Polskie w ramach przeglądu i aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP). To kolejne szerokie badanie interesariuszy związanych z gospodarką wodną w Polsce.

„Przeciwdziałanie i umiejętność radzenia sobie ze zjawiskiem powodzi to kluczowe kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Jesteśmy wspólnie odpowiedzialni za ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Aby skutecznie realizować to zadanie, potrzebujemy od Państwa aktualnych informacji o działaniach służących minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń” – napisał do uczestników ankietyzacji Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Celem ankietyzacji jest uzyskanie informacji na temat obniżających straty powodziowe działań już zrealizowanych, realizowanych oraz planowanych, w tym działań wskazanych w planach zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w I cyklu planistycznym (lata 2016 -2021) oraz działań przeciwdziałąjących powodzi nieujętych w PZRP. Badanie  dostarczy wiedzy na temat działań planowanych w ramach PZRP, ale niepodjętych lub niezrealizowanych (wraz z określeniem przyczyn zaniechania i diagnozą, czy planowana jest ich realizacja). Inne cele to: informacja na temat działań planowanych w II cyklu planistycznym (lata 2022 – 2027) oraz uzupełnienie informacji dotyczących wskaźników monitoringu działań zawartych w PZRP.

W ankietyzacji ważne są także pytania, o działania przeciwpowodziowe podejmowane przez podmioty inne niż Wody Polskie.  Po niezbędnych analizach będą one wykorzystane do stworzenia finalnej listy działań PZRP. Przy przygotowywaniu obecnej ankiety Wody Polskie korzystały z doświadczeń podobnych badań przeprowadzonych podczas aktualizacji wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP) w II cyklu planistycznym oraz przy opracowywaniu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS).

Trwająca do 5 czerwca ankietyzacja jest skierowana do przedstawicieli administracji samorządowej (uwzględniono, określone w aktualizacji WORP, wszystkie zagrożone powodzią gminy i miasta powyżej 100 tys. mieszkańców) i rządowej, w tym powiatowych i wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego. W badaniu uczestniczą także przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i Państwowego Instytutu Geologicznego oraz podmiotów odpowiedzialnych za realizowanie działań zawartych w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, osiemnastu ministerstw, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

Ankieta prowadzona jest tradycyjnie (w formie papierowej) i elektronicznie (ankiety online).

Obowiązek opracowania planów zarządzania ryzykiem powodziowym oraz ich cyklicznego przeglądu i aktualizacji wynika z art. 7 i art. 14 ust. 3 Dyrektywy 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, zwanej Dyrektywą Powodziową, przeniesionej do prawodawstwa polskiego poprzez ustawę Prawo wodne (art. 172 i art. 173 ust. 1 i 19 oraz 20 Dz.U. 2020 poz 310 z poźn. zm.).

Na podstawie wstępnej oceny ryzyka powodziowego (WORP), map zagrożenia powodziowego (MZP) oraz map ryzyka powodziowego (MRP) PZRP zostały po raz pierwszy w Polsce sporządzone w 2016 r. dla obszaru dorzecza Wisły, Odry oraz Pregoły przez ówczesny Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej i przyjęte w formie rozporządzeń Rady Ministrów. Przegląd i aktualizacja PZRP w II cyklu planistycznym prowadzony jest na podstawie zaktualizowanej WORP i zaktualizowanych map MZP i MRP. Integralną częścią aktualizacji PZRP są zaktualizowane plany zarządzania ryzykiem powodziowym od strony morza, w tym morskich wód wewnętrznych. Za ich opracowanie odpowiedzialny jest minister właściwy do spraw gospodarki morskiej.

Projekt pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarzadzania ryzykiem powodziowym” jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, zgodnie z umową nr POIS.02.01.00-00-0001/19.

Font Resize