7 mitów

1. Powódź? Mnie to nie dotyczy.

Powodzie są zjawiskiem nieuniknionym, były, są i zawsze będą. Mieszkańcy niektórych regionów  Polski  są na nie szczególnie narażeni. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka.

2. Nie mam wpływu na poziom ryzyka powodzi.

Nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować powodzi, ale możesz skutecznie ograniczać ryzyko jej wystąpienia. Dowiedz się, jak możesz zadbać o swoje otoczenie, aby chronić siebie i swoich bliskich.

3. Powódź zawsze zaskakuje.

Nieprawda. Powodzie są w dużej mierze przewidywalne. Jeśli mieszkasz na terenie o podwyższonym ryzyku wystąpienia powodzi, na bieżąco obserwuj komunikaty o sytuacji hydrologicznej.

4. Na powódź nie można się przygotować.

Fałsz. Nie czekaj z założonymi rękami, aż woda podejdzie do domu i zabudowań gospodarskich. Przygotuj się! Dowiedz się, co robić przed, podczas i po powodzi.

5. Gospodarz jest jak kapitan statku.

Gospodarz jest jak kapitan statku, jako ostatni powinien opuścić swój okręt, stawiając bohatersko opór powodzi.
Szkodliwy mit. Woda to niebezpieczny żywioł. Bądź bohaterem dla swojej rodziny i zawczasu przygotuj rodzinny plan powodziowy. W przypadku powodzi, zachowuj się odpowiedzialnie, zadbaj o to, żeby cała twoja rodzina opuściła zabudowania. Nie zapomnij o skompletowaniu zestawu ratunkowego, który pozwoli wam przetrwać co najmniej 3 dni podczas powodzi.

6. Kiedy powódź przyjdzie, nikt mi nie pomoże.

Fałsz. W Polsce obowiązują akty i rozporządzenia  prawne, które normują odpowiedzialność państwa i jednostek samorządowych na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych. Pomocy w ochronie przeciwpowodziowej należy szukać w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

7. Powódź stuletnia już się zdarzyła

Następna będzie za sto lat, nie trzeba się tym martwić.

Bardzo niebezpieczny błąd. Powodzie określane jako stuletnie nie zdarzają się dokładnie co sto lat. W rzeczywistości w każdym roku mamy szansę jeden na sto że wydarzy się CO NAJMNIEJ JEDNA taka powódź. Podobnie jak z wygraną na loterii, która szczęściarzom zdarza się kilka razy z rzędu, powódź również może się natychmiast powtórzyć. W Kotlinie Kłodzkiej katastrofalne powodzie zdarzyły się w kolejnych latach 1997 i 1998. Latem 2010 roku w Karpatach tzw. woda stuletnia pojawiła się dwukrotnie, a oprócz tego wystąpiły jeszcze dwie kolejne mniejsze powodzie!

Font Resize